Skup przepracowanego oleju – co dalej z odpadami niebezpiecznymi?

Przepracowany oraz zużyty olej stanowią odpad niebezpieczny. Gdy jest go dużo, należy pozbywać się go w sposób zgodny z przepisami i określony w ustawie. Do powstawania znacznych ilości odpadów w postaci oleju dochodzi między innymi w serwisach samochodowych, ale również w placówkach gastronomicznych, gdzie właściciele mają obowiązek utylizacji oleju posmażalniczego. Co zrobić ze zużytym olejem? Czy – i w jaki sposób – można oddać go do skupu?

Olej przepracowany to odpad, który zagraża środowisku oraz żyjącym w nim zwierzętom i ludziom. Przede wszystkim jest on pozbawiony składników mineralnych, które ulatują z niego podczas eksploatacji. W składzie pozostają natomiast dodatki chemiczne i rozmaite polepszacze dodawane przez producentów dla poprawy właściwości oleju, które mogą być szkodliwe. Zawartość przepracowanego oleju to jednak jeszcze nie wszystko. Problem stanowią również konsystencja odpadu oraz jego właściwości. Substancji oleistych nie można wylewać w dużych ilościach do kanalizacji, ponieważ zużyty olej po zastygnięciu może zatykać rury. Nie wolno również pozbywać się odpadu, pozostawiając go na śmietniku lub wylewając do zbiorników wodnych. Za takie postępowanie właścicielom firm – warsztatów samochodowych czy zakładów gastronomicznych – grożą kary finansowe.

Jak zatem pozbyć się zużytego oleju i oddalić od siebie widmo strat pieniężnych? Przepracowany olej to odpad, który posiada swoją wartość rynkową. Oznacza to zatem, że nadaje się do sprzedaży. Wyspecjalizowane przedsiębiorstwa skupują olej przepracowany i odsprzedają go innym firmom lub poddają oczyszczeniu i przystosowaniu do użytkowania. Olej znajduje zastosowanie w produkcji biopaliw, w ogrzewaniu (w przystosowanych do tego piecach) lub w produkcji tworzyw sztucznych.

Skup przepracowanego oleju, jak z niego skorzystać?

Jeśli twoja forma generuje szkodliwe odpady, zamiast obwiać się kar, możesz oddawać olej przepracowany do skupu. W tym celu należy nawiązać współpracę z firmą oferującą skup oleju przepracowanego, odbiór oraz transport. Pierwszy etap to przekazanie przez firmę specjalnego zbiornika, w którym gromadzony będzie zużyty olej. Następnie właściciel warsztatu lub innej firmy generującej odpady, zgłasza odbiór oleju. Z chwilą przekazania zapełnionych pojemników olej przepracowany staje się własnością odbiorcy. Dalsza odpowiedzialność za odpad przechodzi z firmy przekazującej na odbiorcę.

Oddając olej do skupu, przedsiębiorcy nie tylko pozbywają się problemu, ale również dbają o środowisko naturalne. Firmy oferujące skup odpadów funkcjonują na terenie całego kraju, zatem wybór odpowiedniego odbiorcy nie stanowi najczęściej żadnego problemu dla właścicieli restauracji, barów oraz warsztatów samochodowych.